Exkluzivně pro HODONÍNSKÝ FOTBAL, který se stal partnerem projektu, přinášíme rozhovor se Zdeňkem Sklenským, jenž nám podrobněji představí projekt fotbalujeme.cz.
Představte nám v krátkosti projekt fotbalujeme.cz, na co je zaměřen a co obnáší?
Projekt má několik spolu zdánlivě nesouvisejících činností, které dohromady, když se nad tím zamyslíte, dávají smysl. V krátkosti se dá říct, že má společensko-sportovní rozměr.
Můžete být konkrétnější?
Samozřejmě, rád. Děti jsou úplně stejné dnes, jako v době Říma. Kdo si myslí něco jiného, domnívám se, že se mýlí. Co je jiné, je svět, který se nyní mění v podstatě každým rokem a my na to vůbec nedokážeme, natož správně, reagovat. Můj strýc pracoval v manažerských funkcí 40 let a jedinou novinkou za tu dobu, na kterou zíral s otevřenou pusou, byl fax. V dnešní době je v podstatě nových „faxů“ i pět za rok. Koukáme na to a nestačíme se divit. Už nikdy to nebude takové jako dřív. To je věc, kterou musíme přijmout, a snažit se vytvářet podmínky pro vzdělávání, sportování a volný čas dětí. To je moje motivace.
Co jsou tedy ty konkrétní činnosti?
Základní činností, které se nyní nejvíce věnujeme, je sport a pohyb dětí od 3-9 let. Tedy školka a první tři třídy na prvním stupni. Pohyb je základní formou, až na pár výjimek, všech sportů. Osobně jako trenér fotbalu, jestli dětem něco vytýkám, tak je to právě pohyb, reakce apod. Nedávno jsem šel kolem kurtů a slyším trenéra: „Nemůžeš hrát ten bekhend, když se nepohneš“. Je to všude stejné. Trénujeme tyto přirozené dovednosti? Není na to čas a naše generace (věk 30+) je také netrénovala, když jsme byli děti. Jenomže my jsme se hýbali přirozeně, což dnes není moc vidět. To je ten měnící se svět. Jediná šance, jak to změnit, je školní tělocvik a v podstatě zavést tělocvik i ve školce. Takže jsme se zapojili do projektu „Trenéři do škol“, který podporuje i Ministerstvo školství (vydalo k tomu metodiku pro 1.-3. ročník základních škol).
Takže k těm dalším činnostem. Fotbalový trénink pro děti (8-11 let), speciální fotbalový trénink pro děti a mládež, kteří se rozhodli fotbalu věnovat naplno (12-19 let). Aplikace informačních technologií do tréninku, vzdělávání v oblasti koučinku a tréninku. Semináře pro rodiče na téma „Máme doma sportovce“, „Zdravá a pestrá strava“, „Ambice dítěte, nebo spíš naše?“ Chceme rozjet pouliční fotbal a vrátit dětem přirozenost. Těch činností a cílů je spoustu. My však jdeme postupně, takže začínáme u těch nejmenších.
V květnu v Dolních Bojanovicích proběhl trenérský seminář, který jste pořádali. Jak byl úspěšný?
Ano, přednášejícími byli skvělí trenéři mládeže. Jiří Vorlický, Antonín Barák st., Tomáš Maruška a Michal Prokeš, kteří to udělali celé zdarma, bez nároků na odměnu. Seminář byl zaměřen na technické dovednosti hráčů v herním prostředí a na herní myšlení hráčů přípravek, žáků a dorostenců. Byl velmi úspěšný, přestože nám zůstalo témat na několik pokračování. Přijelo 76 trenérů, je jen škoda, že tuto příležitost nevyužilo více trenérů z okolí. Přijeli trenéři z Blanenska, Brna, i od našich sousedů ze Slovenska. Na podzim připravujeme trenérský seminář i s praxí.
Spolupracuje se Vám lépe s malými nebo už odrostlejšími fotbalisty?
Já rád spolupracuji s těmi, kteří fotbal milují. To poznám hned na prvním tréninku. Na druhou stranu plamínek lásky k fotbalu musíte neustále podporovat, protože i když něco milujete, neznamená to, že plamínek nemůže zhasnout.
Jsme momentálně tři, kteří mají stejný pohled na věc. Naším přáním je, aby nás bylo více, což by znamenalo, že každé dítě v našem okolí sportuje. To by bylo skvělé.
Kempy probíhají výhradně v Dolních Bojanovicích nebo i v okolí?
Letos fotbalové letní kempy budou jenom v Dolních Bojanovicích, v budoucnosti bych byl rád, kdyby probíhaly během celého léta na více místech. Jedinou podmínkou je, aby se pořadatelé řídili našimi principy výchovy. Letos budou poprvé, máme ještě volná místa. Děláme kemp i pro žáky (11-14 let) a v budoucnosti plánujeme i pro starší hráče, především pro ty, co se chtějí fotbalu věnovat naplno. Na tyto kategorie se trochu zapomíná. Motto těchto kempů je „Hráč (dítě) na vlastní pohon“. Naším cílem je pracovat s vnitřní motivaci a dál ji prohlubovat. Pro klubové trenéry bude mnohem jednodušší s těmito hráči dále pracovat.
Jaké máte vize do budoucna s projektem fotbalujeme.cz?
Chceme vychovávat děti a sportovce způsobem, který má smysl. To je naše vize. A jak ji naplňovat? Pět hodin tělocviku týdně na prvním stupni základních škol a ve školkách. Bude to mít trojí efekt. Generace dětí, pro které sportovat bude přirozená věc. Za druhé se výrazně sníží počet dětí s nadváhou a cukrovkou 2. typu, což ušetří českému zdravotnictví a rozpočtu spoustu peněz. Za třetí? Věřte mi, naši reprezentanti začnou znovu vozit medaile z týmových olympijských sportů jako je házená, basketbal, fotbal, hokej a jiné. Ještě mám jedno přání, mělo by se změnit vedení fotbalové asociace České republiky.
TENTO TEXT NENÍ URČEN PRO KOPÍROVÁNÍ NA JINÉ WEBY, BEZ PŘEDCHOZÍHO SOUHLASU PROVOZOVATELE FOTBALOVÉHO PORTÁLU !!!